A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області

Новини

Безпечне навчання та захищений імунітет!

Тисячі українських дітей повертаються до очного навчання.  Усі державні органи разом з міжнародними партнерами провели посилену підготовку за своїми напрямами діяльності, щоб забезпечити безпечне навчання у приміщеннях, де воно проходитиме; щоб діти незалежно від зміни місця проживання змогли пройти медогляд і отримати усі обовʼязкові щеплення задля уникнення спалахів інфекційних хвороб під час навчання у колективах. Імунопрофілактика від інфекційних захворювань захищає не тільки вакциновану дитину, а й дітей, які через медичні протипоказання не мають щеплень. Кір, кашлюк,дифтерія,правець поширюються дуже швидко, здатні призвести до спалахів та спричинити ускладнення, особливо якщо дитячий організм не має імунного захисту. Школа та колективи, в яких навчаються діти, має бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Тому під час оформлення довідки для школи передбачено контроль як з боку лікаря, так і відповідального в навчальному закладі за отриманими щепленнями проти інфекційних хвороб. В разі якщо рекомендовані щеплення пропущені, наприклад, через переїзд до іншого міста, батькам варто звернутися до сімейного лікаря і надолужити їх. Це питання індивідуального захисту для кожної дитини від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією. Протипоказання до вакцинації встановлює виключно лікар. Особливо напередодні епідсезону питання імунопрофілактики вимагає посиленої уваги з боку лікарів, освітян та батьків щодо обовʼязкових щеплень, які діти мають отримати за віком та які передбачені Національним календарем профілактичних щеплень. Крім того, для зручності батьків школярів цього року затверджена єдина форма медичної довідки яку видає сімейний лікар для зарахування дитини до закладів освіти всіх рівнів. Відтепер немає потреби проходити огляд у декількох лікарів, займати черги та отримувати довідки різної форми. Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видається довідка № 086/о.

16:17 05.09.2024

Врівноваженість дитини і атмосфера в сім'ї

Всі батьки хочуть, щоб їхні діти виросли щасливими, здоровими і врівноваженими. Щоб досягти цієї мети, багато батьків читають книги і матеріали в Інтернеті про розвиток, психологію дитини і методи виховання. Однак при цьому вони не зважають на той факт, що для виховання дітей більш важливим є щоденна взаємодія з ними. Атмосфера в родині відіграє важливу роль для психічного здоров'я і благополуччя всіх її членів.

14:05 04.09.2024

Радіаційний фон

Упродовж серпня, ситуація щодо радіаційного гама-фону залишається без змін, показник становить від 0.11 мкЗ/год до 0.13 мкЗ/год.,що не перевищує порогового значення природного радіаційного фону в межах 0,32 мкЗ/год. Перевищень природного радіаційного фону не зафіксовано у жодній контрольній точці. Середній рівень відповідає фоновим рівням для нашої місцевості та не несе загрози життю та здоров'ю населенню. Фахівці Надвірнянського відокремленого структурного підрозділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України» щодня відбирають проби на всіх етапах водопідготовки, контролюють фізико-хімічні та мікробіологічні показники безпеки і гарантують, що водопровідна вода у районі залишається безпечною. Якість води залишається в межах норми та відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною».

13:35 04.09.2024

Вірусний менінгіт

Вірусний менінгіт – це захворювання, яке викликається вірусною інфекцією, та супроводжується запальними процесами у твердій оболонці головного мозку. Під час активізації хвороби відбувається набряк мозкових оболонок та підвищення внутрішньочерепного тиску. На відміну від бактеріального менінгіту, вірусний не призводить до загибелі нервових клітин, відрізняється більш легким перебігом та характеризується високою ймовірністю успішного одужання.

13:32 04.09.2024

Зайва вага

Зайва вага - глобальна й комплексна проблема, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, включно із серцево-судинними, діабетом 2 типу, щонайменше 12 видів раку, захворювань печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я. Дослідження онкології показали, що надлишковий жир вважається фактором ризику цих видів раку:  Колоректальний рак, рак стравоходу, нирки, грудей в період постменопаузи, ендометрія, яєчників, щитоподібної залози, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, специфічний рак крові (множинна мієлома), пухлина головного мозку і хребта (менінгіома). До розвитку онкологічних захворювань, спровокованих зайвою вагою, призводить кілька механізмів: 1. Зниження активності імунної системи. 2. Зміна гормонального фону. Жирова тканина не тільки порушує роботу органів і залоз, а й є потужною біологічно активною речовиною, яка має гормональну дію. 3. Виділення інсуліноподібного фактора, що відповідає за ріст клітин. 4. Існує велика вірогідність ожиріння після настання менопаузи, а також є прямий вплив надмірної ваги на виникнення раку молочної залози. 5. За даними досліджень, близько 30% розвитку раку ендометрія пов’язані з надмірною вагою. ЯК ВИЗНАЧИТИ У СЕБЕ ОЖИРІННЯ?  Зайва вага розраховується за індексом маси тіла (ІМТ) -- вагу (у кілограмах) слід розділити на квадрат зросту (в метрах): І = m:h². Як інтерпретувати результат?  < 18,5 — недостатня вага

13:30 04.09.2024

Шановні учні, батьки, вчителі, колеги! Вітаю Вас з початком нового навчального року!

Цей день сповнений хвилювань, але водночас є чудовим і світлим святом для всіх, хто живе за особливим навчальним календарем. Бажаю усім мирного неба над головою, приємних посмішок, гармонії, тепла й нових неймовірних звершень!

14:03 02.09.2024

Вакциновані- значить захищені!

В Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку ,дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення. Вакцина АКДП забезпечує ефективний захист проти трьох небезпечних хвороб. Кашлюк, дифтерія та правець можуть мати серйозні наслідки для здоровʼя дітей, особливо в умовах війни, коли доступ до медичної допомоги може бути ускладненим чи тимчасово обмеженим. Міністерство охорони здоров’я за співпраці з міжнародними партнерами вдалося забезпечити безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації на рівні кожної області і ця робота триває. Саме тому батькам важливо перевіряти вакцинальний статус дітей і в разі переїзду чи пропуску щеплення звернутися до найближчої амбулаторії та скорегувати вакцинальний графік. Війна може спричинити більше поширення інфекцій через масове переміщення людей і перебої в наданні медичних послуг, особливо що стосується програми профілактичних щеплень. Діти мають бути захищеними від хвороб, яким можна запобігти за допомогою вакцин. Водночас батьки мають відповідально ставитися до вакцинування своїх дітей згідно з графіком щеплень і не відкладати це на потім.  Згідно з національним календарем щеплень, вакцина АКДП вводиться у віці 2, 4, 6 і 18 місяців, потім у 6 років проводиться ревакцинація вакциною АДП (дифтерія-правець), а в 16 років — вакциною АДП-М). Дорослим слід щепитись кожні 10 років для оновлення свого захисту від дифтерії та правцю (АДП та АДП-М). Якщо ви, чи ваша дитина з яких-небудь причин пропустила чергове планове щеплення – вам слід звернутися до свого сімейного лікаря і він розпише графік. Щеплення бажано робити своєчасно у визначені календарем терміни для забезпечення імунітету. Усі вакцини безпечні і ефективно формують імунітет. Давайте разом подбаємо про вас та здоров'я ваших дітей!

15:25 28.08.2024

БЕЗПЕЧНЕ І ЗДОРОВЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Наближається новий навчальний рік і зараз дуже важливе в якому освітньому середовищі перебуватимуть діти в навчальному закладі. Одним із ключових компонентів НУШ є сучасне освітнє середовище, яке передбачає перегляд зміни фізичного, просторово-предметного оточення, програм та засобів навчання. Кожен учитель початкових класів працюватиме не просто в світлому затишному класі, а й матиме технічно обладнане комп’ютеризоване місце. Сучасне освітнє середовище НУШ - це не просто клас із яскравими меблями, новим обладнанням чи інтерактивним комплексом - це, насамперед, осередок творчості, досліджень, нових відкриттів та вражаючих експериментів. Територія дитини, яка спонукає мислити, знаходити нові рішення, мотивує та надихає. В середовищі життєдіяльності дітей в закладах загальної середньої освіти, факторами ризику для виникнення негативних змін у здоровʼї можуть стати:  наявність шкідливих хімічних речовин у повітрі приміщень учбових класів при недотриманні режиму провітрювання. після ремонту або після встановлення нових меблів (ризик захворювань органів дихання);  недотримання температурного режиму в навчальних приміщеннях - низька температура повітря та висока вологість в холодний період року (ризик захворювань органів дихання);  низький рівень природного освітлення робочого місця школяра через щільні штори, тюлі, жалюзі на вікнах, високі квіти на підвіконнях, недостатнє загальне освітлення електролампами, недотримання нормованої відстані до дошки від першої та від останньої парти при розсаджуванні учнів( ризик виникнення порушень гостроти зору):

11:41 28.08.2024

КОВІД ПОВЕРТАЄТЬСЯ?

Останнім часом в Україні збільшилась кількість хворих на COVID-19, вірус SARS-CoV–2, який спричиняє Covid-19, мутує. За чотири роки від початку пандемії з’явилося безліч його різновидів: Alfa, Delta, Omicron і тепер - Flirt. Штам FLiRT є підваріантом Omicron. Його вперше зафіксували у світі на початку 2024 року. Тепер, за даними американського центру з контролю та профілактики захворювань, значна частина випадків у світі спричинена саме ним. По всьому світу та ж сама картина, що і в Україні – мутації Omicron поширюються дуже швидко. На нові підвиди припадає 90% випадків захворювань. Це доводить, що ці підвиди поширюються швидше. Зазначається, що через специфічні мутації в білку-шипі вірус краще зв’язується з клітинами та уникає імунної відповіді. Таким чином FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби. В Україні перші випадки нового штаму COVID-1 Flirt виявили у період з 29 липня по 4 серпня. Ми продовжуємо спостерігати більш легкий перебіг захворювання, але це, ймовірно, не через те, що вірус став слабшим, а через те, що наш імунітет зараз набагато сильніший. Після років вакцинацій та інфекцій більшість населення здатна краще боротися з інфекцією. Після контакту з людиною, інфікованою Flirt, може пройти близько п'яти днів, перш ніж хворий відчує симптоми. Хоча цей термін є умовним. Симптоми можуть з’явитися, як раніше, так і пізніше. Загальні симптоми FLiRT: •Загальна втома; •Підвищення температури тіла, переважно в перші дні захворювання; •Кашель; •Може виникати головний біль або біль в мʼязах. Заразною, за даними лікарів, людина є протягом 1-2 днів днів до появи симптомів і ще кілька днів після того, як симптоми зникають. Варіант ковіду Flirt передається швидше і вражає ослаблений імунітет. Тому єдиним дієвим способом забезпечення імунітету залишається вакцинація. Особливо вакцинація людей з групи ризику - люди віком понад 60 років з хронічними захворюваннями, люди віком понад 75 років, а також люди до 60 років з хронічними захворюваннями, які можуть призвести до тяжкого перебігу ковіду. Медичні працівники і освітяни – це люди з групи професійного ризику, вони також мають проходити ревакцинацію раз на рік (МОЗ). Наразі в Україні доступна вакцина проти COVID-19. Ця вакцина модернізована, адаптована під варіант Omicron, її називають омікрон-специфічною вакциною. Разом зі щепленнями лікарі закликають дотримуватись базових правил безпеки – мити руки, залишатися вдома при першій появі симптомів. Всі ці заходи залишаються ефективними - попри те, який саме штам ковіду панує навколо.  Вакцинація є ключовим інструментом у боротьбі з COVID-19 та створення колективного імунітету, що дозволить нам повернутися до більш нормального життя. Рекомендуємо не нехтувати вакцинацією, щоб захистити себе та інших.

08:35 28.08.2024

Вхід для адміністратора