A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області

Новини

Всесвітній день головного мозку

Вже десять років поспіль 22 липня відзначається Всесвітній день мозку. Це дата присвячена підвищенню обізнаності про розлади мозку та зміцненню його здоров’я. Мозок - один із найбільш маловивчених органів людини. Головним мозком забезпечується не лише наша вища нервова діяльність, тобто саме те, що робить людину людиною – можливість думати, аналізувати, генерувати почуття, але і функціонування всього організму. Хоча мозок видає загалом 48,6 думок за хвилину, це його лише побічний ефект роботи. Головна функція мозку зовсім не мислення, а менеджмент організму. Адже він відповідає за управління рухами, сприйняття інформації, обробку даних, пам’ять, емоції і багато інших функцій, контролює багато життєво важливих функцій, таких як дихання та кровообіг. До захворювань та уражень головного мозку відноситься інсульт, черепно- мозкова травма, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера та багато інших. ЯК ДОПОМОГТИ МОЗКУ РОБИТИ ЙОГО РОБОТУ? Як би банально не звучало, але регулярний сон, заняття спортом, здорове харчування – це те, що дозволяє зберегти здоров’я всьому нашому організму, в тому числі й мозку.  ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ Доведено, що регулярні вправи сповільнюють вікове погіршення стану мозку й підтримують когнітивні здібності, які з віком зазвичай знижуються. Фізичні вправи також допомагають знизити кров’яний тиск, знизити ризик появи серцево-судинних захворювань, що можуть призвести до інсульту, і допомагають підтримувати нормальний приплив крові до мозку. Оберіть вид активності, який до вподоби саме вам: біг, прогулянка на свіжому повітрі, йога, танці тощо. Головне, щоби такі заняття були регулярними.

13:58 19.07.2024

Аскаридоз

Аскаридоз — це поширене інфекційне захворювання, що характеризується ураженням тонкого кишечника глистами- аскаридами. Чутливість до аскаридозу висока, тому потрапляння в організм навіть одиничних зрілих форм може викликати захворювання. Аскарида належить до геогельмінтів, тобто обов'язковим етапом у циклі її розвитку має бути перебування у зовнішньому середовищі.

14:19 17.07.2024

Вплив алкоголю на психічне здоров'я

Вживання алкоголю може мати серйозні наслідки для психічного здоров’я людини. З’ясування зв’язку між алкоголем та психічним здоров’ям є важливою темою, щоб сприяти глибшому розумінню наслідків вживання алкоголю та розвитку стратегій для збереження психічного здоров’я. Існує хибне уявлення, що вживання алкоголю може бути хорошим способом зняти стрес, але це зовсім не так. Алкоголь у таких ситуаціях становить додаткову загрозу як вашому життю й здоров'ю, так і життю тих, хто поруч. У більшості випадків люди не усвідомлюють своєї залежності від алкоголю і вважають, що вони п’ють небагато. Важливо розуміти, що ті речовини, які змінюють свідомість, діють на центральну нервову систему людини та її мозок, в результаті виникає низка психічних захворювань, такі як:  Параноя ( марення ревнощів, зрідка ідеї переслідування)  Шизофренія (тремтіння кінцівок, підвищення температури тіла, порушення процесів мови)  Невроз (підвищена пітливість, озноб в тілі, сильний головний біль, поява задишки, дратівливість)  Депресія (відчуття безнадійності, постійна безпричинна тривога, погіршення або підвищення апетиту, порушення сну, плаксивість, апатія і млявість, поява суїцидальних думок)

13:20 16.07.2024

Спекотні дні

Спекотні дні, височенна температура повітря, як для нашого регіону, продовжуються протягом липня. Центр громадського здоров’я рекомендує нам дотримуватися деяких правил що допоможуть впоратися зі спекою та попередити виникнення теплового удару:  Скоротіть перебування на вулиці в розпал спеки - від 10 до 16 години  Пийте чисту воду часто і малими порціями  Людям з деякими хронічними захворюваннями варто порадитися з лікарем щодо об’єму рідини, яку необхідно споживати  Не залишайте в автомобілях дітей, домашніх тварин, адже температура там піднімається на 20градусів С за 10 хвилин   Уникайте споживання гарячих та важких страв. Вони створюють додаткове теплове навантаження для вашого тіла  Зберігайте продукти харчування в холодильнику ( не відкривайте двері холодильника під час відключення світла ). Якщо готові страви, що мали зберігатися на холоді, постояли при кімнатній температурі більше двох годин, а на вулиці температура вище 30 градусів – не ризикуйте – вони можуть бути зіпсованими.

16:11 15.07.2024

Стартувала реєстрація на безкоштовний позашкільний проєкт для проактивних підлітків uBoost

На проєкті uBoost учасники розвивають гнучкі навички (soft skills), вчаться запускати власні проєкти, знаходять однодумців та отримують підтримку від дорослих, які вже здобули визнання.

16:09 15.07.2024

Генератори

Через енергетичну кризу в Україні багато закладів використовують генератори, як джерело електоренергії, адже у сучасному світі без електрики не може працювати жоден магазин, аптека, лікарня чи інші заклади. Чи небезпечний генератор для здоров’я та навколишнього середовища? Під час роботи генератора в атмосферне повітря потрапляють забруднюючі речовини: вуглецю оксид, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (сажа), азоту діоксид, діоксид сірки. Ці сполуки мають негативний вплив на здоров’я людини та навколишнє середовище. Також, створюється додаткове шумове навантаження, дизельні генератори створюють 88 дБ шуму, генератори, що працюють на бензині або газі, можуть перевищувати 95 дБ. Дані показники значно перевищують нормативний показник. Згідно наказу МОЗ № 463 допустимі рівні звуку в приміщеннях житлових будинків становлять 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови – 50-60 дБА вдень та 40-50 дБА вночі. Постійний шум високого рівня може спричиняти стрес, погіршувати сон та загалом шкодити здоров’ю. Всі шкідливі речовини, які «викидають» генератори, потрапляють в наші легені. І якщо здорові люди можуть не відразу відчути їх негативний вплив, то ті, хто страждає захворюваннями легенів, астмою, серцево-судинними та респіраторними захворюваннями, відчують весь хімічний букет буквально відразу. Більш того, найдрібніші частинки можуть потрапити в кровоносну систему і вплинути на роботу нервової системи і мозку, спровокувати загострення хронічних захворювань. Тому навіть здоровим людям біля працюючого генератора варто проводити якомога менше часу. Шкідливий вплив продуктів генератора також залежить від погоди. Наприклад, в суху і вітряну погоду шкоди менше, так як всі хімічні компоненти швидко зникають. Але якщо на вулиці туман, шкідливі речовини залишаються в нижніх шарах атмосфери, де люди їх вдихають.

08:53 15.07.2024

Спрага

Разом із температурою повітря влітку зростає і необхідність у питній воді. В умовах спеки наш організм втрачає більше рідини внаслідок збільшення частоти дихання, посиленого потовиділення і фізіологічних випорожнень. Як наслідок , знижується активна діяльність організму – не хочеться рухатися й думати. Проте є нескладний і доступний спосіб підтримувати енергійність мозку та тіла упродовж кожного літнього дня. Потрібно вживати достатню кількість води та уникати зневоднення організму.

09:19 12.07.2024

Колоректальний рак

Колоректальний рак – це злоякісна пухлина слизової оболонки товстої або прямої кишки. Ракова пухлина товстої або прямої кишки є злоякісною, якщо активно й агресивно росте і поширюється на інші частини тіла. Доброякісна пухлина також може рости, але не поширюватиметься на навколишні органи і тканини. Колоректальний рак найчастіше починається з поліпа – незлоякісного новоутворення, яке може розвиватися на внутрішній стінці товстої або прямої кишки в міру старіння людини. Якщо не лікувати або не видалити поліп, він може стати потенційно небезпечним для життя раковим утворенням. Виявлення та видалення передракових поліпів може запобігти колоректальному раку. ФАКТОРИ РИЗИКУ розвитку колоректального раку Немодифіковані (на які неможливо вплинути): - спадкова схильність (аналогічна хвороба у близьких родичів); - вік, як правило, хворіють особи старше 50 років; - хронічні запальні хвороби кишківника; - цукровий діабет ІІ типу (інсулінонезалежний). Модифіковані, ті що пов’язані зі способом життя: - особливості харчування, вживання великої кількості червоного м’яса; - гіподинамія; - паління; - ожиріння; - зловживання алкоголем. ОСНОВНІ СИМПТОМИ :  тривала у часі, тупа, ниюча, тягнуча біль;  біль при дефекації;  з’являється кров, слизь та гній у випорожненнях;

08:10 11.07.2024

Вхід для адміністратора