A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) називають однією з найбільш поширених хронічних респіраторних недуг.

Дата: 03.12.2024 14:46
Кількість переглядів: 34

За даними ВООЗ, хронічне обструктивне захворювання легень є третьою за значущістю причиною смертності у світі, воно спричинило в 2019 році 3,23 мільйона смертей. Майже 90% смертей від ХОЗЛ серед осіб віком до 70 років стаються у країнах з низьким та середнім рівнем доходу. 

 

 

Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів. 

ХОЗЛ розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей від 40–50 років. 

 

 

Причини захворювання

Хронічне обструктивне захворювання легень розвивається, як правило, внаслідок тривалого впливу на дихальні шляхи будь-яких шкідливих, подразнюючих речовин.

 

 

Чинники, які можуть викликати захворювання:

  • інфекція (повторні гострі респіраторні вірусні захворювання підвищують ймовірність розвитку ХОЗЛ, особливе значення в цьому відношенні надають риновірусній інфекції);

  • професійні фактори (нерідко хворіють на ХОЗЛ ті особи, робота яких пов’язана з пилом, токсичними газами, кислотами тощо);

  • шкідливі речовини в атмосфері (захворюваність хронічним обструктивним захворюванням легень значно вище в індустріальних районах, населення яких змушене щохвилини вдихати з повітрям безліч хімічних речовин);

  • нікотин (у завзятих курців ХОЗЛ зустрічається набагато частіше, ніж у некурящих осіб).

 

 

Основні симптоми ХОЗЛ:

 

  • хронічний кашель, який може бути періодичним або щодня, часто наявний протягом усього дня, іноді – лише вночі;

  • хронічне виділення мокроти (вважають, що хронічне виділення мокроти в будь-якому разі може свідчити про ХОЗЛ);

  • задишка, що прогресує.

 

 

Інші фактори ризику ХОЗЛ:

До інших факторів ризику хронічного обструктивного захворювання легень належать наявність пилу, диму й випарів хімічних речовин на робочому місці (наприклад, вугільний чи зерновий пил, зварювальні гази); забруднення повітря у житлових приміщеннях; часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві; астма; генетичний чинник.

 

 

Пам’ятайте, що повністю вилікувати хронічне обструктивне захворювання легень неможливо. Лікування може полегшити симптоми й загалом поліпшити якість життя, а також знизити ризик смерті. Тож своєчасна діагностика й лікування допоможуть вас уповільнити розвиток хвороби. Найефективнішим кроком для курців, звичайно, буде відмова від куріння. 

 

 

Ускладнення внаслідок ХОЗЛ:

 

Респіраторні інфекції. Люди з ХОЗЛ частіше хворіють на застуду, грип і пневмонію. Будь-яка респіраторна інфекція може значно ускладнити дихання та спричинити подальше пошкодження легеневої тканини.

Проблеми із серцем. З причин, які до кінця зрозумілі, ХОЗЛ може збільшити ризик серцевих захворювань, включаючи серцевий напад.

Рак легенів. Люди з ХОЗЛ мають вищий ризик розвитку раку легень.

Високий кров'яний тиск у легеневих артеріях. ХОЗЛ може спричиняти підвищений кров'яний тиск в артеріях, які несуть кров у легені (легенева гіпертензія).

 

 

Для того щоб запобігти виникненню захворювання ХОЗЛ:

 

  • Відмовтеся від вживання тютюну, уникайте пасивного куріння.

  • Уникайте перебування у місцях із забрудненим повітрям - як атмосферним, так і в приміщеннях.

  • Вакцинуйтесь проти грипу, COVID-19 і пневмококової інфекції (особливо це стосується людей з групи ризику - після 65 років, за наявності важких супутніх захворювань).

  • Дотримуйтесь здорового способу життя.

 

Без лікування симптоми зазвичай прогресують. Також можуть бути періоди раптового погіршення стану, відомі як загострення.

 

 

Профілактичні заходи:

 

Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного.

 

Фахівці охорони здоров’я рекомендують звертатися до лікаря у разі появи задишки при ходьбі по сходах або похилих поверхнях, кашлю і хронічного виділення мокротиння у курців старше 40 років.

 

Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковне, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя.

 


« повернутися

Вхід для адміністратора