23 квітня кожного року відзначаємо наукове свято – Всесвітній день лабораторій
Лабораторія (середньовічна лат. Laboratorium, від лат. Laboro — працюю, лат. Labor — праця, робота) — багатозначний термін, що залежно від контексту, може означати:
- Спеціально обладнане та устатковане приладами, пристроями, мережами приміщення або транспортний засіб (наприклад, автомобіль, вагон потягу, літак, гелікоптер, субмарина тощо) для наукових досліджень, навчальних робіт, контрольних аналізів та випробувань.
- Установу або її відділ, що проводить експериментальну науково-дослідницьку та навчальну роботу.
- Внутрішні творчі процеси, внутрішню діяльність кого-небудь. Наприклад, творча лабораторія дослідника, митця тощо.
Лабораторії є одним з найважливіших стовпів науки: від відкриття нових ліків до дослідження нових методів лікування раку, до визначення якості їжі та аналізу фізичних явищ.
Лабораторія – це увесь цей простір із засобами, обладнанням та посудом, необхідним для здійснення науково -дослідної діяльності. Іншими словами, це місце, де можна проводити експерименти та дослідження, оскільки воно ідеально обладнане для задоволення запитів та потреб наукової групи.
Основна характеристика лабораторій полягає в тому, що умови навколишнього середовища контролюються, що дозволяє повторювати і бути надійними. Тому лабораторії – це місця, де температура, тиск, частинки пилу, вологість, світло тощо добре контролюються. Крім того, вони відповідають суворим правилам безпеки, які гарантують, що жоден зовнішній агент не може змінити умови досліджень. Таким чином, вірність отриманих результатів гарантована.
Лабораторії зосереджені на прогресі науки. Без них усі сформульовані теорії не могли бути підтверджені або спростовані. Тому вони функціонують як зв’язок між чистою наукою та суспільством, оскільки всі застосування, які має наука у нашому житті, випливають з них.
Медична лабораторія, у відповідності до визначення ISO 15189:2012, це «лабораторія для біологічних, мікробіологічних, імунологічних, хімічних, імуногематологічних, гематологічних, біофізичних, цитологічних, патологічних, генетичних або інших досліджень матеріалів, отриманих із організму людини, з метою отримання інформації для діагностики, запобігання та лікування хвороби або оцінки стану здоров’я людини. Інформація, отримана при виконанні лабораторних досліджень, використовується клініцистами в переважній більшості випадків для обґрунтування діагностичних та клінічних рішень. Тому біологічна та аналітична достовірність отриманих результатів є складовою безпеки медичної допомоги. Отримати надійну лабораторну інформацію та об’єктивно оцінити стан здоров’я пацієнта можливо лише за умови відповідної якості всіх етапів лабораторного процесу та функціонування системи управління ризиками при отриманні лабораторних помилок.
Бактеріологічні дослідження – це сукупність методик, спрямована на встановлення причини інфекційного захворювання, шляхом виділення мікроорганізмів з біологічного матеріалу людини (кров, сеча, мокрота, спинномозкова рідина та ін.). З подальшим визначенням чутливості виділених патогенів до антимікробних препаратів.
Бактеріологічні дослідження є основними в діагностиці більшості бактеріальних інфекцій.
Переваги даного методу дослідження:
- Висока специфічність, що вкрай важливо у встановленні етіології (причини) інфекційного процесу
- Висока чутливість, що дозволяє виявити в досліджуваному матеріалі навіть незначна кількість мікроорганізмів
- З його допомогою можуть бути встановлені властивості виділених мікроорганізмів, необхідні для правильного призначення терапії (антибактеріальні препарати, бактеріофаги і ін.)
Основним недоліком бактеріологічного дослідження є його тривалість, яка може становити 5-7 діб.
Окрім дослідження біологічного матеріалу від людей бактеріологічні лабораторії проводять дослідження води, ґрунту, харчових продуктів та змивів з об’єктів довкілля, для встановлення джерела інфекції та визначення безпечності споживання води та харчових продуктів для здоров’я людини.
У лабораторії не можуть вилікувати хворого, але регулярне, доступне й своєчасне обстеження в лабораторіях дає можливість попередити багато захворювань та значно поліпшити якість життя.
Будьте здорові, бережіть себе та своїх рідних, споживайте безпечні харчові продукти та воду, до лабораторій звертайтеся тільки з профілактичною метою.
Світлана Карманська
Бактеріолог Надвірнянського
районного відділу
ДУ «ОЦКПХ МОЗУ»