Поліомієліт
« Небезпечна інфекція, проти якої немає ліків!»
Одним з найнебезпечніших інфекційних захворювань є поліомієліт. Назва походить від 2-х грецьких слів - "сірий" і "спинний мозок", - так як вірус вражає, в першу чергу, сіра речовина спинного мозку. Найважчим проявом хвороби є параліч (виникає у одного з двохсот хворих). А до 10% хворих помирає від зупинки дихання через параліч дихальних м'язів.
Захворювання є дуже заразним (висококонтагіозна).
Збудник - поліовірус, який передається фекально-оральним шляхом. Поліовірус розмножується в кишечнику, а потім з фекаліями виділяється в навколишнє середовище. Надалі через воду і їжу інфікують людей.
Ліків проти поліо не існує. Єдиним захистом є вакцинація.
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:
Жодних симптомів: без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. У такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою.
Грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус поширюється найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
Рухові розлади: сильний біль в уражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутись за кілька годин.
Найбільш вразливі до поліомієліту — діти до 6 років. В окремих випадках заразитися також можуть невакциновані дорослі.
Поліомієліт може загрожувати великій кількості невакцинованих або не повністю вакцинованих дітей невиліковним паралічем і навіть смертю протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч уразив саме дихальні м’язи.
Як захиститися від поліомієліту?
Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є вакцинація.
Коли і як вакцинують дітей від поліомієліту. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:
- у 2 та 4 місяці від народження — інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) (ін’єкції);
- у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років — оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) (краплі).
Шести доз вакцини необхідно і достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту на все життя.
Обидві вакцини, ІПВ і ОПВ, формують імунітет до поліомієліту. ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. ОПВ формує імунітет в кишківнику й у такий спосіб захищає від зараження і запобігає передачі вірусу. Вакцини, які використовують державні й приватні клініки, безпечні, якісні, зареєстровані та дозволені для використання в Україні.
Пам’ятайте! Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба.
Тільки щеплення дітей поліомієлітною “живою” вакциною – надійний засіб захисту.
Слід зробити все можливе, щоб наші діти були всі своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання і ніколи не хворіли.
Завідувач відділення епіднагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗУ» Надвірнянського РВ І.В.Болотова